- Uzroci nastanka kamena u bubregu
- Simptomi kamena u bubregu
- Kako prepoznati kamen u bubregu
- Bol izazvan kamenom u bubregu
- Hrana koja stvara kamen u bubregu
- Pesak u bubregu i mokraći
- Kako izbaciti kamen iz mokraćnih kanala
- Razbijanje kamena u bubregu
- Prevencija kamena u bubregu
- Lečenje kamena u bubregu
Kamen u bubregu - kako nastaje i kako se leči
15. jun 2023.
∙
10 MIN

Kamen u bubregu predstavlja čvrsti materijal koji se formira u bubregu. Nakupine ovakvog materijala mogu varirati u veličini, obliku i sastavu, a mogu uzrokovati različite simptome i probleme.
Uzroci nastanka kamena u bubregu
Jedan od najčešćih faktora je koncentracija određenih supstanci u urinu, kao što su kalcijum, oksalat i fosfat. Kada su ove supstance prisutne u visokim koncentracijama, mogu se formirati kristali koji se postupno nakupljaju i stvaraju kamenje.
Kamen u bubregu, kao i pesak u bubregu, se obično javljaju u letnjem periodu.
Simptomi kamena u bubregu
Simptomi kamena u bubregu mogu varirati ovisno o veličini kamena, njegovoj lokaciji u bubregu i prisutnosti eventualnih komplikacija. Neki od najčešćih simptoma uključuju:
- Intenzivan bol: To je najčešći simptom kamena u bubregu. Bol se obično javlja u donjem delu leđa ili boku, s jedne strane tela. Može biti oštar i grčevit, a ponekad se može proširiti prema trbuhu ili preponama.
- Krv u urinu: Kamen u bubregu može oštetiti unutarnje mokraćne puteve, što rezultira prisutnošću krvi u urinu. Urin može dobiti ružičastu, crvenu ili smeđu boju.
- Učestalo mokrenje: Kamen koji se kreće niz mokraćne puteve može iritirati mehur, što dovodi do povećane potrebe za mokrenjem.
- Otežano mokrenje: Kamen koji blokira protok urina može uzrokovati poteškoće pri mokrenju, poput osećaja peckanja i osećaja nepotpunog pražnjenja mehura.
- Mučnina i povraćanje: U nekim slučajevima, kamen u bubregu može uzrokovati mučninu i povraćanje, posebno kada blokira protok urina i uzrokuje povećani pritisak u bubregu.
Neki ljudi razviju kamen u bubregu, a da pri tome ne osećaju nikakve simptome. Tada se dijagnoza često postavlja slučajno, tokom rutinskih pretraga ili pregleda.
Kako prepoznati kamen u bubregu
Iako u nekim slučajevima, pogotovo kada su u pitanju veći kamenčići u bubrezima, simptomi mogu duže vreme izostati. Kod većine obolelih prisutni su gorenavedeni simptomi i znaci, od kojih možemo izdvojiti bolove i pojavu krvi u mokraći kao najčešće. Takođe, mučnina sa povraćanjem javlja se čak kod 50% pacijenata i to usled nadražaja nervnih puteva koji ujedno inervišu i želudac i creva.
Dijagnozu prisustva kamenaca u mokraćnim putevima postavljamo na osnovu:
- anamnestičkih podataka o postojanju tipičnih simptomaČ
- fizikalnim pregledom: pomoću kog mozemo dobiti potvrdu o prisustvu bola u predelu bubrežnih loža tokom perkusije, ili pak osetljivosti duž mokraćnih kanala prilikom palpacije abdomena;
- laboratorijskom analizom mokraće dobiće se nalaz koji pokazuje prisustvo krvi u urinu ili samo eritrocite u većem broju, često su prisutni i leukociti u količini iznad graničnih vrednosti, mogu se naći kristali mokraćne kiseline kalcijum oksalata, a pozitivan je često i nalaz na belančevine (normalno je da su one negativne), a ukoliko je došlo do sekundarne infekcije bakterijama, u sedimentu urina će i one biti prisutne;
- dvadesetčetvoročasovno prikupljanje urina može pokazati preveliku količinu kalcijuma ili mokraćne kiseline u urinu;
- laboratorijskom analizom krvi možemo dobiti povišene vrednosti kalcijuma ili mokraćne kiseline u njoj. Takođe su od značaja i testovi koji ukazuju na eventualni poremećaj bubrežne funkcije;
Sledeći korak u dijagnostici je:
- UZ koji može ukazati na prisustvo kamena u urotraktu, lako se radi, ne dovodi do zračenja i uglavnom je brz i pristupačan.
Ipak, da bi dobili detaljnije informacije o veličini, obliku i lokaciji kamena, pribeći ćemo dodatnim dijagnostičkim metodama kao što su:
- rendgensko snimanje (nativno bez kontrasta i sa kontrastom - intravenska urografija),
- Ct skeniranje,
- magnetna rezonanca.
Bol izazvan kamenom u bubregu
Bolovi izazvani prisustvom kamenčića u bubregu mogu biti veoma raznoliki i to umnogome zavisi od veličine, oblika i lokalizacije, kao i od činjenice da li se pokrenuo duž mokraćnih puteva ili stoji u mestu.
Što se tiče veličine, ona se kreće od zrna peska pa do veličine kokošijeg jajeta, a ponekad mogu biti i većih dimenzija. Kamenje većih dimenzija koje se nije pokrenulo, može izazvati manje tegoba nego manji koji su krenuli duž urinarnih puteva. Površina kamenaca može biti glatka i ovalna, takvi kamenčići, ukoliko su sitni, lakše se i sa manje tegoba izmokre, a može biti prekrivena mnogobrojnim bodljicama koje prilikom prolaska kroz mokraćne kanale iritiraju i oštećuju njihove zidove, što se ispoljava intenzivnim bolovima.
Lokalizacija bola zavisi od toga gde se kamenci nalaze. Ukoliko su prisutni u bubregu, bolovi će se javiti u području slabina, sa te strane gde je lociran kamen. Ukoliko se kamen nije pokrenuo bolovi su više pritupljeni i tišteći. Ako se kamenčić nalazi u predelu mokraćovoda (ureter) tada, pogotovo kada se zaglavi u suženim delovima, izaziva intenzivne, grčeve i bolove pod nazivom "renalne kolike" koji mogu biti toliko jaki da se svrstavaju među najjače bolove koji se javljaju pri određenim oboljenjima. Ta kritična, sužena mesta su: spoj uretera sa bubrežnom karlicom (anatomski deo bubrega), i tada se javlja dubinski, tišteći bol u slabinama izazvan otokom bubrega i istezanja njegove kapsule, zatim deo uretera koji prelazi preko grebena karlične kosti i spoj uretera sa mokraćnom bešikom. U sličaju da se kamen kreće duž mokraćovoda, bolovi su lokalizovani u slabinskim delovima sa tendencijom širenja ka bočnim delovima trbuha, spuštajući se ka preponama. Ponekad, kada su veoma intenzivni, bolovi se šire čak u pravcu testisa i vulve kod žena, a neretko su praćeni osećajem muke i povraćanjem. Ukoliko je u pitanju još i pridružena infekcija mokraćnih kanala, bolovi se pojaćavaju. Kada se kamenčić zaglavi na suženju pripoja uretera sa mokraćnom bešikom, bolovi su lokalizovani u donjem delu stomaka - predeo mokraćne besike i prati ih učestali i bolni nagon za mokrenjem, a kod muškaraca, bolovi mogu da se osete i na vrhu penisa. Česti su i simptomi od strane debelog creva, proliv ili lažni pozivi na pražnjenje stolice. Karakteristika bubrežnih kolika je ta, da se bolovi pojačavaju prilikom naglih promena položaja tela i potresajućih pokreta - truckanja. Intenzitet bola se naizmenično pojačava i smanjuje, bol dostiže svoj maksimum unutar 1 do 2 sata nakon početka napada, može da traje i po nekoliko sati, zatim se postepeno smanjuje, ali uglavnom oboleli u međuvremenu potraži lekarsku pomoć, pa se napad kolika prekida primenom adekvatne terapije.
Da li je kamen u bubregu opasan?
Kada je kamen u mokraćnim putevima jednom prisutan, tada on u 50-70% slučajeva ima tendenciju ka ponovnom stvaranju, tako da eliminaciji kamena, lečenju eventualnih sekundarnih infekcija i prevenciji ponovnog stvaranja, treba pristupiti veoma ozbiljno.
Pojava velikog kamena u samom bubrežnom tkivu, takozvani koraliformni kamen, koji ispunjava veliki deo izvodnih distema bubrega, može dovesti do trajnog oštećenja bubrega, pogotovo što u većini slučajeva njegovo prisustvo ne mora biti praćeno bolovima i ostalom simptomatologijom. Ukoliko su kamenčići sitniji, mogu da izazovu opstrukciju mokraćnih kanala i otežaju protok urina, nakon čega dolazi do proširenja mokraćnih puteva iznad opstrukcije. Usled proširenja bubrežne karlice i čašica, dolazi do slabljenja, a vremenom i gubitka njihove funkcije, odnosno do trajne bubrežne insuficijencije.
Prisustvo kamenčića u mokraćnim kanalima dovodi do oštećenja njihovih zidova, što uz usporen protok urina, stvara pogodne uslove za razvoj bakterijskih infekcija. Hronična infekcija, pogotovo ukoliko se ne leči na vreme i adekvatno, sa svoje strane dodatno doprinosi oštećenju bubrežne funkcije.
Hrana koja stvara kamen u bubregu
Od svih vrsta kamenčića u mokraćnim kanalima najčešći su kalcijumski i to kalcijum oksalatni, koji se javljaju kod 70-80% oholelih i koji su relativno tvrdi i teško se rastvaraju lekovima. Da bi prevenirali pojavu kalcijum oksalatnih kamenčića kao prvo treba ograničiti unos soli. Prema najnovijem shvatsnje preporučen unos soli je 3gr na dan, nikako ne preko 5g na dan.
Što se israne tiče treba smanjiti unos povrća koje je bogato oksalatima kao što je: spanać, kelj, brokoli i drugo zeleno povrće, cvekla, praziluk, špargla, repa, orašasti plodovi poput badema i kikirikija. Od voća izbegavati bobičasto voće kao što su jagode i smokve, zatim, grožđe i ananas. S obzirom na činjenicu da su gorenavedene namirnice veoma zdrave i ukoliko ih oboleli konzumira, uz njih se preporučuje uzimanje namirnica bogatih kalcijumom (mleko, mlečne proizvode), kako bi se uravnotežio nivo oksalata. Mleko i mlečne proizvode u svakom slučaju uzimati u umerenim količinama, ali ne unositi kalcijum u vidu suplemenata.
Vitamin C u tabletama ne treba uzimati vise od 500 mg/dan. Iz ishrane treba izbaciti kakao i tamnu čokoladu, smanjiti unos kafe, čaja i gaziranih pića. Ograničiti unos alkohola.
Ako su u pitanju uratni kamenci(čija je učestalost u 5-10% slučajeva obolelih), treba izbegavati unos životinjskih proteina, to jest crvenog mesa (i uopšte mesa u većim količinama, osim bele ribe), morske plodove, iznutrice.
Takođe ne treba jesti suhomesnate proizvode, zbog prisustva soli, aditiva i konzervansa, jer sve to dovodi do povećanja mokraćne kiseline u krvi i stvaranja uratnih kamenaca. Ponekad će biti potrebno pribeći i medikamentnom smanjenju količine mokraćne kiseline u krvi i alkalizaciji urina i to isključivo na preporuku lekara.
Telesni težinu treba održavati u granicama normale, jer gojaznost povećava rizik od stvaranja kamenaca. Preporučeni unos vode je oko 2-2,5 litara dnevno, jer u razređenoj mokraći postoji manja šansa da dođe do kristalizacije soli i stvaranja kamenaca. Obavezno uzeti čašu vode pre spavanja, kao i ujutru odmah nakon buđenja, a pre jutarnje kafe, jer kafa, kao prirodan diuretik, dovodi do izbacivanja tečnosti i povećanja koncentracije urina.
Ishrana koja se preporučuje:
- od povrća je korisno jesti - papriku, bundevu, tikvice, šargarepu, pasulj, sočivo, grašak, celer, prokelj, krastavac, sparglu;
- integralne žitarice - ječam, ovas, pirinač;
- voće - limun, banane, lubenica, tresnje, borovnica. Limunada i sok od narandže su korisni zbog citrata koji deluju kao prirodni inhibitori kristalizacije.
Pesak u bubregu i mokraći
Pesak u bubregu je istog sastava kao i kamen, samo što je mnogo sitniji i obično prethodi stvaranju kamena (ali ne mora nužno značiti da uvek dovodi do stvaranja). On nastaje grupisanjem kristala u mokraćnim putevima i uglavnom su mu dimenzije manje od 5mm. Zbog toga je moguća njegova elimininacija putem urina bez izazivanja značajnih simptoma, ili su simptomi veoma oskudni.
Ipak, prisustvo peska treba ozbiljno shvatiti i treba se truditi se prevenira njegovo stvaranje, kao i preduzeti mere za njegovo blagovremeno eliminisanje, da ne bi došlo do slepljivanja i ukrupnjavanja čestica, jer se tom prilikom mogu ispoljiti tipične renalne kolike. Pesak u mokraćnim kanalima češće se sreće kod muškaraca nego kod žena i to tri puta, a učestalije je u predelima sa toplom i suvom klimom gde su ljudi podložni dehidrataciji.
Ishrana sa većom količinom soli i suhomesnatih proizvoda takođe pospešuje njegov nastanak. Gojaznost, genetska predispozicija i poremećaji metabolizma, kao i učestale infekcije, uzimanje nekih lekova i preterana upotreba suplemenata doprinose njegovoj pojavi. Za prevenciju nastanka i eliminaciju peska u urinarnom sistemu neophodno je dovoljno se hidrirati, uzimati čajeve (zeleni čaj, brusnica, čaj od peteljki trešanja), konzumirati voće i povrće kako je već gore navedeno.
Kako izbaciti kamen iz mokraćnih kanala?
Kao što je rečeno, uzimanje dovoljne količine tečnosti je jedan od najefikasnijih preduslova za eliminisanje kamena iz mokraćnih kanala, jer se na taj način povećava izlučivanje urina koji se ujedno i razređuje. Ukoliko se kamenčić pokrene, oboleli treba da počne sa uzimanjem tečnosti u većoj količini. Može samo voda, a preporučuju se i sledeći čajevi:
- zeleni čaj - smanjuje taloženje kalcijuma u bubrezima i potpomaže izbacivanje oksalata;
- čaj od peršunovog lista;
- uvin čaj - koji osim što podstiče diurezu deluje i antiseptivno na mokraćne puteve, što je od koristi u slučaju pridružene infekcije mokraćnih kanala;
- čaj od peteljki trešanja;
- čaj od lovorovog lista je veoma koristan - nekoliko listova lovora kuvati u 3dcl vode, sve dok se količina tečnosti ne svede na polovinu. Piti prohlađeno.
Sve ove čajeve piti nezaslađene.
Plod maline može da dovede do smanjenja nivoa kalcijuma i fosfora u urinu i potpomogne izbacivanje kamena, pa se preporučuje uzimati ga. Nar podstiče relaksaciju mokraćnih kanala i time pripomaže izbacivanje kamena.
Kada kamenčić krene korisne su i šetnje, ne bi li se on pomerio i lakše eliminisao. Takođe i primena toplih kupki ili stavljanje termofora u predelu krsta, pomažu da se mokraćni kanali prošire i kamen izađe.
Od lekova se koriste takozvani spazmolitici, koji šire mokraćne puteve i ujedno deluju na smanjnje bolova. Postoje i lekovi koji utiču na razgradnju kamenaca i potpomažu njihovo izbacivanje (Rowatinex), ali ga treba uzimati samo uz preporuku lekara, a nakon prethodnih dijagnostičkih procedura.
Razbijanje kamena u bubregu
Razbijanju kamena u bubregu se pristupa u slučajevima kada kamen ne uspeva da se spontano eliminiše zbog svoje veličine i to uglavnom kada je veći od 6mm, a pri tome još i pričinjava učestale i intenzivne tegobe. Takođe, neophodna je njegova eliminacija ukoliko opstruiše mokraćne puteve i dovodi do zastoja u oticanju mokraće, čime u kasnijem periodu izaziva oštećenje bubrega. Ako je kamen uzrok učestalih infekcija urinarnog trakta, to je takođe indikacija za njegovo uklanjanje.
Razbijanje kamena u bubregu radi se pomoću ultrazvučnih talasa i ta metoda se naziva vantelesna litotripsija udarnim talasima - ESWL. Najpogodnija je za kamenčiće veličine do 1,5cm i za one koji se nalaze u bubrezima ili ureterima. Putem ovih talasa stvaraju se jake vibracije koje razbijaju kamen na manje delove, a koje je nakon toga moguće eliminisati izmokravanjem. Ova metoda je dobra zbog toga što se ne radi klasičan operativan zahvat, mada može izazvati pojavu krvi u urinu i modrice na leđima i stomaku. Ukoliko se proceni da postoji mogućnost da se krupniji delovi razbijenog kamena zaglave u mokraćnim putevima, u uretere se ubacuje stent (meka cevčica), koja omogućava da se oni nesmetano izbace. Ova metoda je pogodna za sve starosne grupe, međutim, ne preporučuje se kod veoma gojaznih osoba, kod ozbiljnih infekcija urinarnog trakta, kod pacijenata sa poremećajem zgrušavanja krvi, kod trudnica i kod pacijenata sa neregulisanom hipertenzijom.
Ukoliko je u pitanju kamen većih dimenzija, prečnika većeg od 1,5cm, biće neophodno pristupiti operativnom zahvatu, koji podrazumeva pravljenje manjeg reza na leđima kroz koji se ubacuje instrument - nefroskop i pomoću njega se, pod kontrolom rtg ili ultrazvuka, uklanja kamen.
Prevencija kamena u bubregu
Prevencija nastanka kamena u bubregu je važna - između ostalog, i kako bi se smanjio rizik od ponovnog stvaranja kamena. Stručnjaci navode nekoliko koraka koje možete preduzeti u cilju prevencije nastanka kamena u bubregu:
- Povećajte unos tečnosti: Pijte dovoljno vode i tečnosti tokom dana, kako biste održali dobru hidrataciju. Preporučena količina je najmanje 8 čaša vode dnevno. Unos tečnosti pomaže razblaživanju urina i sprečavanju koncentracije soli i minerala, koji mogu formirati kamenje.
- Smanjite unos soli: Visok unos soli može povećati koncentraciju kalcijuma u urinu i doprineti formiranju kamena. Ograničite unos soli tako što ćete izbegavati visoko prerađene i slane namirnice. Čitajte etikete proizvoda i birajte hranu sa manjim sadržajem natrijuma.
- Ograničite unos oksalata: Oksalati su supstance koje se mogu kombinovati sa kalcijumom u urinu i stvarati kamence. Smanjite unos hrane bogate oksalatima, kao što su spanać, cvekla, čokolada i orašasti plodovi. Nemojte potpuno izbaciti ove namirnice iz ishrane jer one telu obezbeđuju važne nutrijente.
- Uravnotežena ishrana: Balansirana ishrana uključuje raznovrsne voće, povrće, integralne žitarice i izvore proteina. Održavanje zdrave telesne težine takođe može pomoći u sprečavanju nastanka kamena u bubregu.
- Kontrolišite unos proteina: Prekomeran unos proteina, posebno životinjskog porekla, može povećati koncentraciju kalcijuma i drugih supstanci u urinu. Pazite da unos proteina bude umeren i raznovrstan.
- Izbegavajte gazirane napitke: Gazirani napici, posebno oni koji sadrže fosfornu kiselinu, mogu povećati rizik od stvaranja kamena. Zamenite ih vodom, biljnim čajevima ili prirodnim voćnim sokovima.
- Redovni pregledi i analize: Ako ste već imali kamen u bubregu, redovno posećujte lekara i radite analize urina, kako biste pratili eventualne promene i pravovremeno reagovali.
Savet je da se konsultujete sa lekarom ili nutricionistom, koji će moći da vam pruže detaljnije smernice.
Lečenje kamena u bubregu
Lečenje kamena u bubregu može varirati u zavisnosti od veličine, položaja i sastava kamena, kao i od simptoma koje izaziva.
Neke od metoda lečenja koje se koriste
-
Prirodno izlučivanje: Manji kamenci, koji ne uzrokuju simptome, mogu se prirodno izlučiti iz organizma, uz pomoć povećanog unosa tečnosti. Važno je piti dovoljno vode (najmanje 8 čaša dnevno), kako bi se urin razredio i olakšao protok kamena kroz mokraćne puteve.
-
Litotripsija udarnim talasima: Ova metoda koristi snažne zvučne talase visoke energije, kako bi se kamenje razbilo na manje komade koji se mogu lakše izlučiti iz bubrega. Litotripsija se obično izvodi pod sedativima ili anestezijom.
-
Endoskopsko uklanjanje kamena: Ako je kamen smešten blizu mokraćne cevi ili u mokraćnoj bešici, može se koristiti endoskopska procedura. Kroz uretru se uvodi tanak instrument (ureteroskop) s kamerom, koji omogućava hirurgu da vidi kamen i ukloni ga ili razbije uz pomoć lasera.
-
Hirurško uklanjanje kamena: U retkim slučajevima, kada su kamenci veoma veliki ili ne mogu biti uklonjeni drugim metodama, neophodna je hirurška intervencija. Hirurg će napraviti rez u stomaku ili leđima kako bi pristupio bubregu i uklonio kamen direktno.
Važno je konsultovati se sa lekarom kako bi se odabrao najbolji pristup lečenju kamena u bubregu, uzimajući u obzir specifične karakteristike pacijenta i kamena. Osim toga, lekar može preporučiti promene u ishrani i životnom stilu koje mogu pomoći u sprečavanju nastanka novog kamenja.
Ako imate simptome koji ukazuju na kamen u bubregu, preporučljivo je posetiti lekara radi uspostavljanja dijagnoze i odgovarajuće terapije. Ukoliko nemate izabranog lekara, ukucajte “kamen u bubregu” u prostor za pretragu na platformi Hipokratija. Na taj način ćete dobiti uvid u iskustva drugih ljudi koji su se suočili sa istim problemom, kao i preporuke najboljih lekara. Nakon pregleda, ostavite svoje iskustvo i na taj način pomozite drugima da pronađu najbolju zdravstvenu negu za sebe i porodicu.
Bolesti